Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1240867
  • 1.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.jpg
  • a.0.1.jpg
  • a.1.aaa.jpg
  • rokducha.jpg
  • twoj_jezu3.jpg


O niedzisiejszy święty mój, w litaniach nie wzywany, przed złym rozgłosem stale broń – Patronie Dobrej Sławy. Bo czy niepamięć ludzkich serc, czy bramy triumfalne – jednako czeka  na nas kąt, gdzie wszystkie groby czarne. Chroń mnie od wszelkich hucznych bitw męczeństwa  i więzienia, śmierć dla Chrystusa ześlij mi najprostszą –  z przemęczenia. O niedzisiejszy święty mój, wzgardzony, zapomniany – podaj mi rękę w taką śmierć – Patronie Dobrej Sławy. ks. Jan Twardowski  „Do Patrona Dobrej Sławy”. Godzina 3.00 – sobota 22.10.2017 r – Nowa Ruda spowita mgłami, uśpiona, wyciszona. Ruszamy do Pragi na pielgrzymkowy szlak śladami świętego Jana Nepomucena, którego figury znajdują się w wielu kościołach,  ale również w przydrożnych kapliczkach, na mostach i w bliskości przepraw wodnych. Postać praskiego duchownego obrosła w liczne legendy, chętnie rozpowszechnianie przez gorliwych kaznodziejów. Warto, idąc za sugestią papieża Benedykta XVI, spojrzeć na życie i misję św. Jana w świetle słowa Bożego,  które – jak głosi Psalmista – „jest lampą dla moich kroków i światłem na mojej ścieżce”  (Ps 119, 105). Papież Jan Paweł II zaliczył św. Jana Nepomucena  do grona „apostołów konfesjonału”, który może z pomocą przychodzić zarówno spowiednikom, jak i spowiadającym się. O godzinie 7.45 słupiecka grupa rozpoczęła zwiedzanie stolicy Czech. Plac Wacława ze słynną rzeźbą świętego księcia, tuż obok – w Pałacu Lucerna znajduje się jej parodia wykonana przez współczesnego artystę Davida Černego. Sam plac był miejscem wielu historycznych wydarzeń. Przewodnik opowiadał, że w 1918 roku proklamowano tutaj wolne państwo, 51 lat później tutaj stłumiono „praską wiosnę”, rok po tych wydarzeniach samospalenia dokonali tu Jan Palach i Jan Zajic. Pod opieką przewodnika, pana Jana Barańskiego, grupa udała się do Kościoła M.B. Śnieżnej, obsługiwanego przez ojców Franciszkanów. Na trasie przejścia można było podziwiać piękne kamienice z różnych okresów  i podejrzeć, co jest modne u naszych braci. Po dojściu do kościoła pan Jan przedstawił historię życia św. Nepomucena. To było wprowadzenie do Mszy św.  wotywnej o św. Janie, która rozpoczęła się punktualnie o godzinie 9.00. Msza Święta  była okazją, by prosić, aby czas pielgrzymki przyniósł dobre owoce. Eucharystię celebrował ks. Marcin. W kazaniu nawiązał do fragmentu Ewangelii św. Łukasza:  „Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi, przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych” , podkreślając, że dziś Jezus nie wymaga od swoich uczniów śmierci męczeńskiej, jak to miało miejsce w przypadku św. Jana Nepomucena. Dziś Jezus oczekuje innego dowodu miłości – autentyczności. A jak ona ma wyglądać? Ano tak, że gdy przechodzisz koło kościoła – to się przeżegnasz, a gdy idzie ulicą kapłan z Najświętszym Sakramentem –  przyklękniesz, gdy ktoś w twoim towarzystwie rzuca kalumnie na Kościół to stajesz w jego w obronie. Takiego świadectwa oczekuje Jezus i do tego przyzywa nas św. Jan Nepomucen. Po Mszy św. przyszedł czas na wspólną fotkę i krótki odpoczynek przy  kawie. Po nim  nastąpiło dalsze zwiedzanie. A więc Rynek – można było obejrzeć monumentalny pomnik Jana Husa i gotycki ratusz z przepięknym zegarem astronomicznym. O określonych godzinach nad tarczą zegara poruszają się figury przedstawiające np. Śmierć i Chciwość. Dalej zwiedzaliśmy Josefov –  dawną dzielnicę żydowskiej biedoty, gdzie po wyburzeniach na przełomie XIX i XX wieku mieści się  wiele ekskluzywnych sklepów. Przetrwało jednak trochę pamiątek po dawnych mieszkańcach tej części Pragi: kilka synagog, w tym Synagoga Staronowa, gdzie miał żyć legendarny Golem, Ratusz Żydowski i kirkut. Przewodnik zwrócił  uwagę grupy na kilka wartych zobaczenia chrześcijańskich kościołów: Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, Kościół Świętego Jakuba, Kościół Świętego Idziego i zespół klasztorny Świętej Agnieszki Czeskiej (Muzeum Sztuki Średniowiecznej) oraz dwie sławne praskie uczelnie: Carolinum (Uniwersytet Karola IV) i Clementinum (dawne Kolegium Jezuickie, obecnie Biblioteka Narodowa). Po  zwiedzeniu Josefova  pielgrzymi udali się na obiad złożony z regionalnych potraw, a po nim wyruszyli w stronę Zamku na Hradczanach, w kierunku Mostu Karola. Idąc, co rusz natrafiali na kolejne zabytki, a wśród nich – na przepiękny Pałac Wallensteina, którego ogrody udostępnione są dla zwiedzających. Pielgrzymi odwiedzili też Kościół Panny Marii Zwycięskiej, z cudowną figurą Dzieciątka Jezus (tzw. Jezulatko). Tam, u Dzieciątka Jezus, grupa zawierzyła Bogu swoje rodziny i ruszyła przez ogrody Senatu do autokaru. Jeszcze ostanie spojrzenia na Pragę i wyruszamy do Słupca. W autokarze siostra Magdalena poprowadziła śpiewany Różaniec, a po nim nie brakowało piosenek  religijnych i biesiadnych. Po bardzo owocnym i pracowitym dniu około godz. 21.00 pielgrzymi wrócili do Słupca, który przywitał ich deszczem. ks. Marcin

Copyright Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Katarzyny Aleksnadryjskiej Nowa Ruda Słupiec © - misiak4@gmail.com 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.