Odwiedza nas 25 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1251081
  • 1.a.a.a.a.a.a.a.a.a.a.a.a.a.jpg
  • a.1.aaa.jpg
  • a.a.a.a.a.a.a.a.a.a.jpg
  • rokducha.jpg

"Oto jest dzień, który dał nam Pan..."  Temperatura - 14⁰ C, zachmurzenie duże, intensywne  opady deszczu "Bądź pozdrowiona Matko Boża Gietrzwałdzka i nie wypuszczaj mnie spod Twojej opieki..." W czwartek 7 września 2017 roku po porannej mszy świętej i śniadaniu pielgrzymi ubrani w kurtki, peleryny przeciwdeszczowe  i zaopatrzeni w parasole udali się do Mikołajek. Mimo deszczu humory dopisywały wszystkim. W Mikołajkach noworudzianie spotkali się z panią przewodnik i wspólnie z nią wyruszyli na rejs po Jeziorze Mikołajskim i jeziorze Śniardwy. Kapitan statku Wigry powitał pasażerów i krótko przedstawił informację na temat jeziora. Uzupełniła je pani przewodnik, która w ciekawy sposób opowiedziała również o tym, co znajduje się na brzegach jeziora Śniardwy.  Po skończonym rejsie pielgrzymi udali się na spacer po Mikołajkach. Poznali historię miasta położonego nad jeziorem Tałty i  Jeziorem Mikołajskim. Dowiedzieli się, że miasto powstało z trzech osad: wsi zwanej Koniec, wsi Kozłowo oraz osady położonej przy kościele świętego Mikołaja. Z zainteresowaniem wysłuchali legendy o królu sielaw. Po spacerze i zakupach w sklepie rybnym pojechali do Mrągowa, którego historia sięga XIV wieku. Początkowo była to osada krzyżacka o nazwie Sensburg przez ludność mazurską zwana Ządźborkiem. Obecna nazwa miasta została nadana po II wojnie światowej na cześć polskiego pastora Mrongoviusa badacza kaszubszczyzny i gwar mazurskich oraz  warmińskich.  Po spacerze w kroplach deszczu noworudzianie wyruszyli do Świętej Lipki. Tu poznali historię Sanktuarium Maryjnego, które już od czasów średniowiecza przyciągało pielgrzymów nie tylko z okolicznych miejscowości, ale też z odległych stron Polski.  W Sanktuarium noworudzianie i turyści z Niemiec modlili się i śpiewali, a potem wysłuchali koncertu organowego, podczas którego obserwowali ruchome figury umieszczone na organach. Następnie pani przewodnik przedstawiła historię bazyliki mniejszej. W drodze powrotnej uczestnicy pielgrzymki ponownie zatrzymali się w Mrągowie, by zajrzeć do amfiteatru. Potem pożegnali panią przewodnik i wrócili do Orzysza. Tu po obiadokolacji spędzili pogodny wieczór. Miejscowy zespół muzyczny poprowadził wspaniałą zabawę. Tańczono i śpiewano do godziny 22.00. W wesołych nastrojach wszyscy udali się na spoczynek. Tak minął kolejny dzień naszego pielgrzymowania. Barbara Fiączyk

Copyright Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Katarzyny Aleksnadryjskiej Nowa Ruda Słupiec © - misiak4@gmail.com 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.