• a.1.1.jpg
  • a.1.aaa.jpg
  • a.a.a.a.a.a.a.a.a.a.jpg

Wszechmogący Boże, Ty powierzyłeś młodość naszego Zbawiciela wiernej straży świętego Józefa, spraw za jego wstawiennictwem, aby Twój Kościół nieustannie się troszczył o zbawienie świata.”

W poniedziałek 18 marca przedstawiciele Bractwa Świętego Józefa wyjechali na pielgrzymkę pod hasłem „Ze Świętym Józefem do Świętej Teściowej”. O godzinie 18.00 pielgrzymi dotarli na szczyt Góry św. Anny, na którym mieści się Sanktuarium Św. Anny Samotrzeciej. Po wejściu do świątyni panowie przywitali Gospodarza domu – Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie i Świętą Annę, Jego babkę. Po przywitaniu grupa udała się do Domu Pielgrzyma na zakwaterowanie i kolację. O godzinie 20.30 Bractwo uczestniczyło w Apelu Jasnogórskim. W rozważaniu ks. Marcin mówił: „ Potrzeba pozostawienia swoich bliskich, pracy i pomysłów, by udać się na (pustynię) dzień skupienia, aby w gronie swoich kolegów z Bractwa Św. Józefa, przy św. Teściowej ze św. Józefem, pomyśleć o swojej duszy i zbawieniu”. Po zawierzeniu Bractwa i parafii litanią do św. Józefa panowie udali się do Domu Pielgrzyma, by przy stole wzmocnić relacje międzyludzkie.

Dzień 19 marca (Uroczystość św. Józefa) przywitał pielgrzymów pięknym słońcem. Pełna radości z dnia swojego patrona grupa udała się do Sanktuarium na Mszę Świętą. W kazaniu ksiądz opiekun Bractwa Św. Józefa zachęcał, by od św. Patrona spróbować wziąć cechę sprawiedliwości i uczyć się, jak walczyć z lękiem. Kapłan mówił: „Sprawiedliwość oderwana od Boga zawsze obróci się przeciw człowiekowi i to dziś widzimy w otaczającym nas świecie. Ten święty mąż uczy, by w życiu chcieć trochę więcej”.

Po Mszy nie mogło zabraknąć śpiewanych życzeń „Życzymy, życzymy” – Bractwu św. Józefa, a szczególnie trzem jego członkom, którzy noszą to chwalebne imię, a są nimi: prezes Bractwa pan Józef Kowalczuk, pan Józef Iwanicki i pan Józef Biernat. Po życzeniach przyszedł czas na spacer po terenie sanktuarium i na tradycyjne zdjęcia przy grocie. O godzinie 10.00 pielgrzymi pożegnali św. Annę pieśnią „Św. Anno żegnam Cię” i udali się busem do Prudnika. Podczas drogi oprócz rozmów i dzielenia się przemyśleniami był czas na różaniec. Przerwa na kawę i jesteśmy w Sanktuarium św. Józefa.

W progach domu przywitał pielgrzymów o. Faustyn Zatoka – wikariusz domu. Po wspólnej modlitwie litanią do św. Józefa ojciec opowiedział o historii Sanktuarium, skąd patron kościoła – św. Józef, oraz o szczególnym gościu tego domu – Kardynale Stefanie Wyszyńskim – „mężu modlitwy i mężu niezłomnym”. Mówił: „Sanktuarium jest miejscem szczególnym nie tylko ze względów religijnych, historycznych, ale także krajoznawczych. Dla Polaków jest to miejsce tym bardziej wyjątkowe, że właśnie tu w niewielkim, otoczonym lasem, klasztorze franciszkanów był więziony w latach 50. XX w. Kardynał Stefan Wyszyński. Tu również zrodziła się myśl Prymasa, aby odnowić śluby złożone Ojczyźnie w XVII w. przez polskiego króla Jana Kazimierza chroniącego się w niedalekim Głogówku przed potopem szwedzkim. To miejsce do dziś bije bardzo mocno. Czemu? bo świadkowie tego miejsca (św. Józef i sługa Boży kard. Wyszyński) są autentyczni, bo postawili na prawdę, czyli Boga”.

Po przedstawieniu krótkiej historii ojciec Faustyn oprowadził grupę po domu. Pokazał salę pamięci dedykowaną słudze Bożemu ks. Kardynałowi Wyszyńskiemu, pamiątki po zacnym kapłanie i Jego celę. Na koniec tradycyjne zdjęcie i żegnamy Prudnik pieśnią „Św. Józefie, patronie nasz”. W drodze powrotnej z „rekolekcji pustyni” nie brakło wspólnych wspomnień i modlitwy. Dziękujemy Bogu i sobie nawzajem za ten czas modlitwy i bycia ze sobą na „ pustyni Boga”. ks. Marcin

Więcej informacji o pielgrzymce na stronie Gościa Świdnickiego: https://swidnica.gosc.pl/doc/5407408.Do-sw-Jozefa-i-jego-tesciowej