Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1290296
  • e1.jpg
  • e4.jpg
  • e5.jpg
  • e6.jpg

Nie umiem być srebrnym aniołem - ni gorejącym krzakiem,
tyle zmartwychwstań już przeszło - a serce mam byle jakie.
Tyle procesji z dzwonami - tyle już Alleluja,
a moja świętość dziurawa na ćwiartce włoska się buja (...)
Lecz wiem, gdy łzę swoją trzymam jak złoty kamyk z procy,
zrozumie mnie mały Baranek z najcichszej Wielkiej Nocy.
Pyszczek położy na ręku sumienia wywróci podszewkę,
serca mojego ocali czerwoną chorągiewkę."
ks. Jan Twardowski
Nasze przygotowania do Świąt Wielkanocnych to modlitwa, post, jałmużna, nawrócenie i ufność, że Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość” Nasze przygotowania do Świąt Wielkanocnych, to także przekonanie, że życzenia świąteczne wysyłane bliskim mają moc, są obfitością serca w słowach zaklętą. Życzenia świąteczne to piękna tradycja, w Polsce sięgająca ponad 100 lat. „Doznajcie w te Święta wyjątkowego szczęścia. Poczujcie miłość Boga i opiekę aniołów. Zrozumcie sens życia i potęgę rodziny. Otwórzcie serca i wpuście ptaki nadziei.” Życzenia ułożone indywidualnie dla każdego członka naszej rodziny i znajomych, zapisane na kartkach świątecznych kupionych czy samodzielnie zrobionych różnymi technikami – cieszą i wzruszają. Dzięki nim osoby, z którymi nie uda nam się spotkać w świąteczny czas pozostają w naszych sercach i jest to forma pamięci o nich. Niestety zwiększenie tempa naszego życia, nowinki techniczne, wszystko to nie pozostało obojętne dla tradycji pisania i wysyłania życzeń świątecznych. Jednym z nowoczesnych sposobów stało się zastępowanie tradycyjnych kartek świątecznych kartkami w formie elektronicznej, smsami czy e-mailami z życzeniami, często życzenia przesyłamy sobie na różnych portalach społecznościowych. To wszystko spowodowało, że tradycyjne kartki odchodzą do lamusa, niektórzy uważają, że są staroświeckie. Czy ten zwyczaj przetrwa? Liczymy na to, że TAK, dzięki między innymi takim działaniom, jak nasze warsztaty zorganizowane dnia 11 marca 2019 przez księdza Marcina dla klas: trzeciej gimnazjum, ósmej i piątej, zatytułowane: „Obfitość serca w słowach zawarta – życzenia mają moc”. Na których katecheta zachęcał do podtrzymywania tradycji i pisania samodzielnie życzeń świątecznych płynących z serca, jedynych, niepowtarzalnych. A Pani Monika Popiołek motywowała młodych ludzi do „wędrowania” plastycznymi i dizajnerskimi drogami, pokazując jak można przygotować ciekawą choć łatwą kartkę wielkanocną, zawieszkę i wianek z bukszpanu. Na samodzielnie przygotowanych kolorowych kartkach uczniowie mogli wpisać piękne życzenia świąteczne, których propozycje na zajęciach otrzymali. A zrobioną zawieszkę w kształcie baranka lub jajka mogli wykorzystać jako ozdobę bukszpanowego wianka czy piękną i oryginalną dekoracją świątecznego stołu. Sam natomiast zielony wianek udekorowany przez uczniów kolorowymi kwiatami z papieru może być ciekawym motywem dekoracyjnym stołu, okna czy drzwi. Każda z grup pracowała z ogromnym zapałem i zainteresowaniem, angażując swój talent, cierpliwość i młodzieńczą kreatywność. Liczymy, że przygotowane przez Panią Monikę propozycje kartek wielkanocnych, będą wyzwaniem dla wszystkich „młodych plastyków”, którzy w tym roku zaskoczą swoje rodziny! Życzenia, kartki świąteczne to jedynie maleńki element naszego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Bowiem Wielki Post „wzywa chrześcijan do intensywniejszego i konkretniejszego wcielania Tajemnicy Paschalnej w życie osobiste, rodzinne i społeczne” - jak mówi papież Franciszek. Także ksiądz Krzysztof Iwaniszyn na dzisiejszym spotkaniu z kandydatami do bierzmowania, zachęcał, aby czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu, czas kolejnej „szansy” nie upłynął bezowocnie, aby pomógł wszystkim wejść na drogę prawdziwego nawrócenia. ks. Marcin
Więcej informacji o warsztatach artystycznych w gościu świdnickim: https://swidnica.gosc.pl/doc/5390475.W-Nowej-Rudzie-Slupcu-szykuja-kartki-swiateczne

Copyright Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Katarzyny Aleksnadryjskiej Nowa Ruda Słupiec © - misiak4@gmail.com 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.