• a.1.aaa.jpg

31 stycznia w Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie liturgiczne, patrona m.in. młodzieży, uczniów i studentów – świętego Jana Bosco - kapłana, wychowawcy, pisarza, podróżnika, propagatora misji zagranicznych, założyciela instytutów zakonnych i słynnego obywatela. To właśnie ten święty, który mówił, że:”Szatan boi się ludzi radosnych”, był bohaterem warsztatów przeprowadzonych przez księdza Marcina podczas katechezy, dnia 09 stycznia 2019 roku w klasach piątych. Film o życiu Świętego, przeniósł nas do Becchi oraz Turynu, gdzie w latach 1815 – 1888, Jan Bosko urodził się, uczył, pracował, ewangelizował, prowadził pracę duszpasterską i zakładał kolejne Oratoria, szkoły oraz utrudzony ponad siły zmarł, szepcząc w ostatniej chwili: "Czyńmy wszystkim dobrze, nie wyrządzajmy krzywdy!...". Piosenka śpiewana przez nas razem z Magdą Anioł:

„Twoje serce było domem dla sierot,
Twoje ręce dawały chleb głodnym,
Twoje usta uczyły mądrości,
Pomóż nam, pomóż świadczyć o miłości...”

zachęciła nas do refleksji nad tym czego może współczesnego, młodego człowieka nauczyć Święty Jan Bosco? Niewzruszonej wiary, odwagi, otwartości, poświęcenia aż do granic fizycznego ryzyka, a także pokory, wyrozumiałości i ogromnej pracowitości oraz życia wielką pasją zbawienia młodzieży. Jan Paweł II pisał: „Jan Bosco doszedł do całkowitego oddania się młodzieży, często pośród największych trudności, dzięki szczególnej i głębokiej miłości, to jest dzięki owej wewnętrznej mocy, która łączyła w nim nierozerwalnie miłość Boga i miłość bliźniego. W ten sposób potrafił on stworzyć syntezę działalności ewangelicznej i wychowawczej”. Don Bosco z Tobą troska nie jest troską … a Twoje słowa, które wykorzystaliśmy na przygotowanych samodzielnie plakatach, niech będą dla nas kierunkowskazami na drodze do świętości, bo: „Być radosnym, dobrze czynić i wróblom pozwolić ćwierkać - to najlepsza filozofia” ks. Marcin