Odwiedza nas 32 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1186002
  • a.1.aaa.jpg
  • rokducha.jpg

      

"Alzheimer zabiera wszystko... Patrzysz na twarz osoby, którą kochałeś całe życie i wiesz, że nie ukrywa ona już żadnych uczuć. Że to maska za którą, jak twierdzą lekarze, nie ma nic. Refleksji, przemyśleń ani miłości, która karmiła cię całe życie..." Właśnie o Alzheimerze spróbowaliśmy porozmawiać z panią Beatą Szałęgą podczas spotkania zorganizowanego w dniu 14 grudnia 2017 r. w Szkole Podstawowej Nr 7, w klasach drugich i trzecich gimnazjum oraz w klasie siódmej szkoły podstawowej. Przygotowana prezentacja przedstawiała przyczyny, czynniki obniżające ryzyko choroby Alzheimera, łagodzenie objawów i stadia przebiegu choroby oraz ćwiczenia, jakie można wykonywać samodzielnie  z chorym w konkretnym stadium. Alzheimer to choroba, która polega na nie dającym się powstrzymać zaburzeniu czynności części mózgu, które są odpowiedzialne za funkcje poznawcze. To choroba, która wchodzi tylnymi drzwiami w nasze życie, jest nową sytuacją dla chorego, jak i opiekuna. Wiele osób nie potrafi poradzić sobie nie tyko z niezrozumieniem zachowań chorego, ale i ze zrozumieniem własnych reakcji i sposobu radzenia sobie w obliczu wielkiego stresu i nowych, nieznanych sytuacji. Czas przedświąteczny jest dobrą okazją, by wtedy gdy klimat świąt nastraja nas do dobroci, sprzyja ”zejściu z kanapy”, o którym mówi Papież Franciszek – zainteresować się drugim człowiekiem. Człowiekiem chorym, który cierpi z powodu swojej bezradności, słabości czy wieku. Dzisiejszy świat lansuje młodość, tężyznę fizyczną,  kreatywność, zapominając, że rodzimy się i umieramy, i to jest kolej życia, o której powinno się uczyć szczególnie w szkołach wśród dzieci i młodzieży –  mówił ks. Marcin, dziękując pani Beacie za przeprowadzenie spotkania. Podsumowaniem czwartkowego spotkania niech będą wypowiedzi chorych kierowane do ich opiekunów rodzinnych: zrozum moją chorobę, odwiedzaj mnie – nie trać ze mną kontaktu, ucz się o chorobie Alzheimera, znajdź czas na wysłuchanie mnie, pamiętaj – ciągle jestem sobą, ciągle ja to ja, ludzie potrzebują miłości, nawet jeśli nie pamiętają! Beata

Copyright Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Katarzyny Aleksnadryjskiej Nowa Ruda Słupiec © - misiak4@gmail.com 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.