Odwiedza nas 30 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1271358
  • c1.jpg
  • c3.jpg
  • c4.jpg
  • c5.jpg
  • c6.jpg

14 listopada 2017 roku, godzina 17.00, kościół pw. św. Mikołaja w Nowej Rudzie – to początek wieczornego spaceru urokliwymi uliczkami Nowej Rudy dla ponad 60-ciu młodych osób ze szkół noworudzkich i Słupca, którzy przybyli tu wraz z opiekunami i rodzicami. Nasze gimnazjum reprezentowało 8 osób wraz z opiekunami Panią Magdaleną Schmidt i ks. Marcinem. Rozświetlony kościół, otulony dźwiękami płynącymi z przepięknych XIX wiecznych organów oczarował przybyłych,  tak jak to robi od  1889 roku. O historii budowy kościoła św. Mikołaja, o kapłanach, którzy ukochali to miejsce jak żadne inne – opowiadał gospodarz świątyni, badacz, pisarz, pasjonat – proboszcz Jerzy Kos. Natomiast o organach kościelnych wie wszystko - organista Paweł Kopeć, który dla gości wykonał kilka utworów, aby pokazać piękno barwy tego wspaniałego instrumentu, największego na Ziemi Kłodzkiej. Żegnając majestatyczny kościół św. Mikołaja, kamiennymi, stromymi schodami udaliśmy się na położoną wzdłuż rzeki Włodzicy – ulicę Aleksandra Fredry. Spacer po mieście prowadziło dwóch przodowników PTTK oddziału Nowa Ruda, im. Gwarków Noworudzkich – Pan Edward Soja i Pan Andrzej Wiśniewski, którzy w ciekawy sposób opowiadali między innymi o działającym w Nowej Rudzie kino-teatrze, pierwszym szpitalu i licznych młynach oraz zajazdach. Idąc pięknie oświetlonymi uliczkami weszliśmy na Szlak spacerowy grodu nad Włodzicą, gdzie mogliśmy podziwiać takie perełki historyczne jak: figurę św. Jana Nepomucena pochodzącą z 1706 roku, Kaplicę loretańską z niewielką Kalwarią oraz jedynie w zarysie bryłę kościoła św. Krzyża – historycznie pierwszą świątynię w naszym mieście. Ulica Nadrzeczna zachwyciła młodych ludzi, uroczymi domami tkaczy, pochodzącymi z XVII i XVIII wieku, a gruntownie przebudowanymi pod koniec XIX i na początku XX wieku. Listopadowy wieczór z temperaturą ok. 3º C, zaczął się robić się mało przyjemny dlatego wszyscy chętnie skorzystaliśmy z gościnności Pana Jacka Kozłowskiego, właściciela Pabu Remiza. Przy gorącej herbacie z sokiem malinowym i dobrym ciastku zregenerowaliśmy siły . Czas jednak było iść dalej, bo czekała na nas wyciszona, otulona mgłami i nocą nasza Nowa Ruda.  Udaliśmy się w kierunku ulicy Piastów mijając po drodze ciekawy, wyremontowany „szklany dom” przed którym swoje miejsce znalazła zabytkowa figura św. Jana Nepomucena – kiedyś szczególnie ukochanego świętego, dzisiaj często zapomnianego. Ulice Piastów i Podjazdowa zachwyciły nas pięknymi zdobieniami kamieniczek, wspaniałymi portalami i różnorodnością architektoniczną. Ale nasza wędrówka niestety zbliżała się do końca przed nami rynek - to serce i wizytówka miasta, perełka architektoniczna. Podziw wzbudził wspaniale oświetlony ratusz, pochodzący z 1884 roku, a w północnym narożniku ratusza ujęcie wody pochodzące z XVII wieku z figurą św. Floriana, patrona strażaków. Nasz wieczorny spacer po Nowej Rudzie zakończyliśmy przed rzeźbą św. Jana Chrzciciela pochodzącą z 1909 roku. Dziękujemy za ten historyczno – romantyczny wieczór. Chcemy poznawać historię miejsca w którym żyjemy, uczymy się, pracujemy, chcemy być częścią jego dziejów, chcemy dobrze znać naszą piękną, małą Ojczyznę, dlatego ten spacer to jedynie początek naszego WSPÓLNEGO OCZAROWANIA.

Copyright Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Katarzyny Aleksnadryjskiej Nowa Ruda Słupiec © - misiak4@gmail.com 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.