Odwiedza nas 25 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1262328
  • a.1.1.jpg
  • a.1.aaa.jpg
  • a.a.a.a.a.a.a.a.a.a.jpg
  • rokducha.jpg

Oto serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że niczego nie szczędziło,aż do wyczerpania i wykończenia się, by im dać dowody swej miłości.” Jezus

Oto serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że niczego nie szczędziło,aż do wyczerpania i wykończenia się, by im dać dowody swej miłości. Cisza, obnażony ołtarz, bez krzyża, świec, obrusu. W milczeniu celebrans ks. Jacek w asyście kapłanów naszej parafii procesyjnie przez kościół udaje się do Ołtarza. Przed nim pada na twarz. Przez chwilę leży krzyżem. Tak rozpoczyna się drugi dzień Świętego Triduum Paschalnego - Wielki Piątek - Dzień Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa. Jest to jedyny dzień, kiedy nie jest sprawowana Msza Św. Odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Wsłuchujemy się w odczytane proroctwo o cierpiącym słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Przejmujący opis Męki Pańskiej wg św. Jana z podziałem na role z towarzyszeniem Chóru Parafialnego u każdego z nas wywołuje wzruszenie i każe się zastanowić nad naszym życiem. Czy wezmę swój krzyż i tak jak Jezus będę go niósł w pokorze? Ukrzyżuj go! Na krzyż z nim! Na Krzyż! - słyszymy głosy domagające się śmierci Jezusa. Jezus umiera. W imię miłości do człowieka umiera na krzyżu za moje i Twoje grzechy. Odpowiadamy na trzykrotne wezwanie kapłana: Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata. Pójdźmy z pokłonem. I idziemy, by z wielką czcią adorować ten najpiękniejszy dowód miłości. By ucałować święte rany naszego Zbawiciela. A potem przyjąć Go do swojego serca pod postacią chleba. W Wielki Piątek nasze oczy kierujemy na grób Jezusa Chrystusa. To tam na zakończenie liturgii zostaje odprowadzony okryty welonem Najświętszy Sakrament. W słupieckim wieczerniku wystrój jak zawsze wyjątkowy. Szczególną uwagę zwracamy na drzwi do Nieba i rodzinę zgromadzoną przy Bożym Grobie. W całym naszym życiu mamy postępować tak, by drzwi przy końcu naszej ziemskiej wędrówki otworzyły się. Może klęcząc przy Grobie Jezusa zastanówmy się nad słowami papieża Franciszka, które tam widnieją:

"W domowym kościele, dzieci uczą się znaczenia wierności, uczciwości i poświęcenia. Widzą, jak mama i tata zachowują się między sobą, jak troszczą się o siebie nawzajem i o innych, jak miłują Boga i Kościół. W ten sposób dzieci mogą oddychać świeżym powietrzem Ewangelii i uczyć się rozumieć, osądzać i działać w sposób godny wiary, którą odziedziczyli." 

Za radą Franciszka módlmy się wspólnie, rozmawiajmy o tym, co dobre i święte językiem miłości. Przygarnijmy cierpiących, odrzuconych i potępionych, bo tak zrobiłby Jezus. Niech Matka, ta która stała i patrzyła na śmierć swojego Syna, wkroczy w nasze życie rodzinne. Przeżyjmy te chrześcijańskie Święta najlepiej jak potrafimy. Przygotujmy się do tej Wielkiej Nocy Zmartwychwstania. Znajdźmy w tym świątecznym zabieganiu czas dla Tego, który umarł za nas na Krzyżu. Bliżej nam będzie do Nieba bram.

Copyright Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Katarzyny Aleksnadryjskiej Nowa Ruda Słupiec © - misiak4@gmail.com 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.