Odwiedza nas 29 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1262294
  • a.1.1.jpg
  • a.1.aaa.jpg
  • a.a.a.a.a.a.a.a.a.a.jpg
  • rokducha.jpg

Oto znaki Bożej męki:

Żółć, plwociny, trzcina, ocet,

Gwoździe i żelazna włócznia,

Która święty bok przebiła;

Płyną z rany krew i woda,

Aby obmyć wszechświat cały.

Krzyżu wierny i szlachetny,

Spośród wszystkich drzew wybrany,

Żaden las nie zrodził drzewa

Piękniejszego ponad ciebie;

Słodkie belki, słodkie gwoździe,

Co dźwigając ciężar słodki!"

W Wielki Piątek rano gromadzimy się na Ciemnej Jutrzni, czyli na modlitwie brewiarzowej o specjalnej, dostosowanej do dni Triduum, treści. Jest to nasz wyraz czuwania z Chrystusem, szukaniem Go, zgodnie ze starożytną myślą monastyczną, dla której odmawianie oficjum było dla mnicha przede wszystkim szukaniem Boga. Czuwanie z Chrystusem, szukanie Go – wzmocniony poprzez fakt, że gromadzimy się przy pustym tabernakulum („w owe dni zabiorą Pana młodego” – Mt 9,15b) oraz przy ogołoconym ołtarzu, co jest symbolem opuszczenia Chrystusa przez swoich uczniów. Ale nasze czuwanie, szukanie Boga, jest zarazem oczekiwaniem; oczekujemy już Jego zmartwychwstania. o. Dawid

Copyright Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Katarzyny Aleksnadryjskiej Nowa Ruda Słupiec © - misiak4@gmail.com 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.