Odwiedza nas 37 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1185909
  • a.1.aaa.jpg
  • rokducha.jpg

W  dniu 26 lutego 2017r po raz pierwszy w Nowej Rudzie - Słupcu, po raz trzeci w Gminie Nowa Ruda i po raz piąty w ponad 250 miejscach w Polsce i poza jej granicami wystartowało 65000 biegaczy w największym Biegu Pamięci w Polsce, Biegu "Tropem Wilczym", pamięci Żołnierzy Wyklętych, w związku z przypadającym w dniu 1 Marca Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Głównym pomysłodawcą i Organizatorem Projektu "Tropem Wilczym" Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Polsce jest Fundacja Wolność i Demokracja w Warszawie. Organizatorem lokalnym w Nowej Rudzie w tym roku było Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów - Ruch Kontroli Władzy Oddział Wałbrzych, we współpracy z Centrum Turystyczno - Sportowym w Nowej Rudzie, Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich, wolontariuszami Klubu Wolontariusza "Uśmiech Serca" przy Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Jugowie, druhami Ochotniczej Straży Pożarnej w Jugowie i w Nowej Rudzie, Policją, Strażą Miejską oraz członkami Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nowej Rudzie. Wydarzenie rozpoczęliśmy uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny, Żołnierzy Wyklętych i ich rodzin. Oprawę muzyczną zapewnił Chór "Cantate Domino" z Parafii pw św Mikołaja w Nowej Rudzie pod dyrekcją Pana Piotra Bałandy. Po mszy świętej udaliśmy się pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych  na terenie Kościoła, by wziąć udział w uroczystym Apelu Poległych w ceremoniale wojskowym z asystą żołnierzy 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku. W czasie tej uroczystości wspomnienia o swoim dziadku Janie Węckowiczu ps. „Półjan”, Żołnierzu I Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, uczestnikiem Operacji "Ostra Brama", przekazał nam jego wnuk Piotr Węckowicz. Pan Jan Węckowicz został zamordowany przez funkcjonariuszy Urzdu Bezpieczeństwa Publicznego w 1956 r., kilkaset metrów od naszego Kościoła, przy przechodzeniu przez drogę na przejściu dla pieszych, co zeznał kierowca samochodu służbowego podczas rozprawy w Sądzie w Kłodzku. Po uroczystości odbyła się część sportowa Wydarzenia, a w niej 2 Biegi: Bieg Honorowy, na dystansie 1963m ( data śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych Józefa Franczaka ps. "Lalek" w dniu 21.10.1963 r.) oraz Bieg Główny na dystansie 8 km. Druga część Wydarzenia oraz jej zakończenie odbyło się na terenie CTS w Nowej Rudzie. Wydarzeniu towarzyszyły dwie Wystawy okolicznościowe. Pierwsza dotyczącza szlaku bojowego  V i VI Brygady Wileńskiej oraz ich legendarnego Dowódcy mjr Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka" ( do obejrzenia jest do dnia 3 marca w Kościele). Druga, banerowa, była do obejrzenia w dniu Biegu na terenie CTS w Nowej Rudzie i dotyczyła kwater Żołnierzy Wyklętych na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim. Dodatkową atrakcją w dniu Wydarzenia była możliwość obejrzenia sprzętu wojskowego  i broni, wystawionego w Punkcie Promocyjnym przez żołnierzy 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku na terenie CTS w Nowej Rudzie. Bieg "Tropem Wilczym" w Nowej Rudzie - Słupcu był udaną próbą krzewienia patriotyzmu i pamięci historycznej wśród naszej społeczności kilku pokoleń.  Dziękujemy za uczestnictwo i wszelkie wsparcie. Zapraszamy już za rok na II Bieg w Nowej Rudzie. Elżbieta Dolata - Cygan, Koordynator Biegu "Tropem Wilczym" w Nowej Rudzie.

Copyright Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Katarzyny Aleksnadryjskiej Nowa Ruda Słupiec © - misiak4@gmail.com 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.