Odwiedza nas 31 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1290272
  • e1.jpg
  • e4.jpg
  • e5.jpg
  • e6.jpg

Święty Janie, coś zmarł w męce,
trzymaj nad nami swoje ręce,
by nam Bóg dał, co dał Tobie,
by nasz język nie zgnił w grobie.”

Biały tydzień to w tradycji katolickiej okres oktawy komunijnej, która symbolizować ma szczególne przygotowanie do sakramentu Eucharystii i świadomego uczestnictwa w Mszy Św. Jednocześnie jest symbolem duchowej czystości. Dzieci pierwszokomunijne przychodzą w strojach liturgicznych do świątyni, by dziękować Panu Bogu. Maj to szczególny miesiąc poświęcony Matce Bożej. Poprzez majowe nabożeństwo, modląc się słowami Litanii Loretańskiej zanoszą prośby za Jej wstawiennictwem do Jezusa Chrystusa. Każdego dnia w białym tygodniu inna intencja modlitwy. W poniedziałek dziękowały Panu Bogu za świat, we wtorek- za rodziców. W tym dniu w liturgii kościoła przypadało wspomnienie Św. Jana Nepomucena. Przyniesiona przez ks. Marcina figura, relikwie i krótki życiorys przybliżyły dzieciom i zgromadzonym wiernym postać tego wyjątkowego Świętego- prezbitera i męczennika. Kim był Św. Jan Nepomucen? Urodził się w roku 1350. Jako wikariusz generalny archidiecezji praskiej bronił prawd kościoła przez co naraził się królowi Wacławowi IV, który kazał go zabić i wrzucić do rzeki Wełtawy 20 marca 1393 roku. Jego relikwie spoczywają w katedrze Św. Wita w Pradze. Był dobrym pasterzem. Takimi pasterzami są rodzice, którzy zawsze dbają i troszczą się o swoje dziecko. Ks. Marcin zachęcał dzieci do modlitwy za rodziców za wstawiennictwem Św. Jana Nepomucena. Rodzicom został dedykowany ten dzień Białego Tygodnia i za nich ofiarowana Msza Św. W środę dzieci dziękować będą za Sakrament Chrztu Świętego. Czwarty dzień to modlitwa za szkołę i wychowawców. Wpatrzone w oblicze Jasnogórskiej Pani będą dziękować za tych, którzy je uczą i wychowują, nauczycieli, księży i katechetów. Dzień piąty to podziękowanie Panu Bogu za niedzielę, a szósty za Matkę Bożą. Dobry Boże spraw proszę, by spotkania eucharystyczne w tym Białym Tygodniu każdego dnia przybliżały nasze dzieci do Ciebie a ich serca zawsze otwarte były na Twoją Wielką Miłość.  Agnieszka

fot. Andrzej Kruk

Copyright Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Katarzyny Aleksnadryjskiej Nowa Ruda Słupiec © - misiak4@gmail.com 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.