Odwiedza nas 38 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1185994
  • a.1.aaa.jpg
  • rokducha.jpg

Cisza w świątyni. Wejście procesji. Celebrans ks. Marcin w purpurowym ornacie pada na twarz przed ołtarzem. Leży krzyżem. Milczenie...Zgromadzeni w słupieckim wieczerniku klęczą i w skupieniu się modlą. Tak rozpoczęła się liturgia Wielkiego Piątku, którego tajemnicy nie sposób wyrazić słowami. Trzeba pomilczeć i tak bardzo uniżyć się przed Panem Bogiem. W tym dniu nie słyszymy pozdrowienia Pan z Wami. Nie ma Mszy Św. Ta liturgia jest inna od wszystkich. Wyjątkowa i niepowtarzalna. To Liturgia Krzyża. Podczas Liturgii Słowa słyszymy uroczyste z podziałem na rolę czytanie Męki Pańskiej. Ukrzyżuj! Ukrzyżuj Go! To głos ludu żydowskiego, domagającego się śmierci Jezusa Chrystusa. W naszych sercach ból i smutek, a z oczu płyną łzy. Wykonało się. Pan nasz Jezus Chrystus umiera na Krzyżu. Król dokonał swojego dzieła. Zasłonięty fioletem krzyż pokazuje, że rany, przebite ręce, nogi, bok nie ujmują Jezusowi nic z królewskiego majestatu. Rytuał odsłonięcia krzyża to wyjątkowa chwila. Trzykrotny śpiew ks. Marcina- Oto drzewo krzyża, na którym zawislo Zbawienie świata. I nasza odpowiedź- Pójdźmy z pokłonem. I idziemy adorować Twój krzyż Panie Jezu. Idziemy ucałować Twoje zbolałe ciało z wielką pokorą, miłością i wiarą. To nasza wierność w wyznawaniu wiary, nasz autentyzm jest najpiękniejszą odpowiedzią na Mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa. Czym jest wiara? Zadał pytanie ks. Marcin. Wiara jest poręką tych dóbr, których się nie spodziewamy. Dowodem tych rzeczywistości, których jeszcze nie widzimy. Wiara obok nadziei i miłości jest świadomym wyborem Boga, a konsekwencją tej wiary jest życie zgodne z Jego przykazaniami. Wiara w tego Boga, którego umęczono i ukrzyżowano. Boga, który nigdy nie zawodzi, Jedynego, Odwiecznego. Boga, którego imię to miłość. I w imię tej miłości wybrał On taki sposób odkupienia człowieka. Boga, którego w Wielki Piątek przenosimy z Ciemnicy do Grobu. Monstrancja otulona welonem. Grób Pański, przy którym będziemy czuwać i trzymać straż aż do Wielkiej Nocy. Agnieszka

Copyright Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Katarzyny Aleksnadryjskiej Nowa Ruda Słupiec © - misiak4@gmail.com 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.