Odwiedza nas 35 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1240889
  • 1.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.jpg
  • a.0.1.jpg
  • a.1.aaa.jpg
  • rokducha.jpg
  • twoj_jezu3.jpg

Bóg, Honor, Ojczyzna to tak ważne wartości dla nas Polaków. Dziś 11 listopada w najważniejsze narodowe święto – Dzień Niepodległości wartości te mają jeszcze większe znaczenie. Dziś jesteśmy tak dumni, że jesteśmy Polakami. Może właśnie dziś powinniśmy zadać sobie pytanie: Czym jest dla mnie patriotyzm? Tak pięknie o nim powiedział nasz proboszcz ks. Krzysztof Iwaniszyn podczas uroczystej koncelebrowanej Eucharystii, której przewodniczył ks. Jerzy Kos - proboszcz Parafii pw. Św. Mikołaja w Nowej Rudzie. W drugim dniu obchodów w naszej parafii  99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ks. Krzysztof przypomniał nam jakże ważne słowa o patriotyzmie z książki Jana Pawła II:  „Pamięć i tożsamość”: Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna. Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania tego dobra albo też dla jego odzyskania. Świadczą o tym tak liczne mogiły żołnierzy, którzy walczyli za Polskę na różnych frontach świata. Są one rozsiane na ziemi ojczystej oraz poza jej granicami. Wydaje mi się jednak, ze jest to doświadczenie każdego kraju i każdego narodu w Europie i na świecie. Właśnie tym winien być dla każdego Polaka patriotyzm w kraju, gdzie wciąż ważna jest modlitwa, a każdego dnia odprawiana jest Eucharystia. Dzisiejsza obecność w kościele to nasze świadectwo, jak być dobrym Polakiem. Stanęliśmy wszyscy przed ołtarzem, by zawierzyć  nasz kraj, naszych rodaków, nasze miasto- naszą małą ojczyznę. Wspólna modlitwa to najpiękniejszy dar za wolność, za Polskę Niepodległą, za rzeczywistość, to wyraz wdzięczności i miłości. Wpatrzeni w oblicze Pana, z towarzyszeniem naszego chóru parafialnego, który zadbał o piękną oprawę muzyczną tej sobotniej, wyjątkowej Mszy Św., odśpiewaliśmy ze wzruszeniem:  Boże coś Polskę przez tak liczne wieki otaczał blaskiem potęgi i chwały, coś ją osłaniał tarczą swej opieki od nieszczęść, które przygnębić ją miały! Przed Twe ołtarze zanosim błaganie: Ojczyzną Wolną pobłogosław Panie! Uroczyste obchody zakończyła procesja, w której wszyscy wierni a wśród nich przedstawiciele władz naszego miasta i gminy, poczty sztandarowe górników, służb mundurowych oraz Szkoły Podstawowej nr 7  podążyli, by pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych złożyć kwiaty i zapalić znicze. Pamiętamy i dziękujemy za Wolność. Za Niepodległą, w której możemy dziś żyć, za to, że  dziś może trzepotać na wietrze biało-czerwona flaga, za to, że możemy być dumni że jesteśmy Polakami. Za to wszystko dziękujemy Tobie Boże. Agnieszka Kruk

Copyright Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Katarzyny Aleksnadryjskiej Nowa Ruda Słupiec © - misiak4@gmail.com 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.