Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1251060
  • 1.a.a.a.a.a.a.a.a.a.a.a.a.a.jpg
  • a.1.aaa.jpg
  • a.a.a.a.a.a.a.a.a.a.jpg
  • rokducha.jpg

W niedzielę, 3 września 2017 r., w Nowej Rudzie - Słupcu miała miejsce podniosła uroczystość z okazji złożenia urny z ziemią z warszawskiej „Łączki”. Jej organizatorem był Społeczny Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Nowej Rudzie we współpracy z 22 Karpackim Batalionem Piechoty Górskiej w Kłodzku. W tym dniu, w Kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Słupcu, odprawiona została msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych i Ojczyzny. Po mszy nastąpiła część okolicznościowa uroczystości, która obejmowała m.in. oficjalne wystąpienia. Profesor Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, przypomniał historię Żołnierzy Wyklętych, pomordowanych i pogrzebanych w bezimiennych dołach, skazanych przez komunistów na zapomnienie: "Łączka to miejsce, które miało być zapomniane, a stało się źródłem prawdy i siły." – powiedział. Kapitan Zbigniew Nowina – Boznański, kombatant reprezentujący Narodowe Siły Zbrojne Ziemi Jeleniogórskiej, wskazał jak ważna jest pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. Podziękował za jej utrwalanie na ziemi noworudzkiej. Krzysztof Wieczorek – noworudzianin, wolontariusz Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN – przyponiał, że: "Ci, których bestialsko wymordowano, pohańbiono, skazano na niepamięć, dziś są wzorami bohaterstwa, patriotyzmu, są wzorem wierności najwyższym wartościom, świętym dla Polaka - Bóg, Honor, Ojczyzna. Są ziarnem, które wydaje plon stokrotny (...)". Potem złożono i poświęcono urnę z ziemią z "Łączki". Złożono wieńce i bukiety kwiatów. Następnie oficer 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej odczytał Apel Pamięci, po którym oddano salwę honorową. Bóg zapłać za wspólną modlitwę, wsparcie i obecność, Joanna Walaszczyk.

Copyright Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Katarzyny Aleksnadryjskiej Nowa Ruda Słupiec © - misiak4@gmail.com 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.