Odwiedza nas 30 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1240841
  • 1.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.jpg
  • a.0.1.jpg
  • a.1.aaa.jpg
  • rokducha.jpg
  • twoj_jezu3.jpg

Drugi dzień Triduum Odpustowego to imieniny Parafii, wspomnienie liturgiczne Św. Katarzyny Aleksandryjskiej – naszej patronki, przypadające 25 listopada. To wielkie Święto zgromadziło na uroczystej Eucharystii wielu kapłanów, zarówno tych, którzy kiedyś pełnili posługę duszpasterską w naszej wspólnocie parafialnej, jak i tych z naszego dekanatu i innych, którzy przyjęli zaproszenie naszego proboszcza ks. Krzysztofa Iwaniszyna. Sobotniej Mszy Św. Odpustowej przewodniczył ks. Prałat Marek Babuśka – kustosz Bazyliki Strzegomskiej – nauczyciel kapłaństwa naszego ks. Krzysztofa. W skierowanym do nas słowie ks. Marek przybliżył nam życiorys naszej Świętej Patronki. Kim była Katarzyna Aleksandryjska? Urodziła się ok 282 roku w Aleksandrii w Egipcie, była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat. Otwarcie krytykowała prześladowania chrześcijan i postępowania cesarza Maksencjusza, którego żonę nawróciła na chrześcijaństwo. Wyrok śmierci zapadł po dyspucie religijnej, w której Katarzyna okazała się bieglejsza od pięćdziesięciu mędrców niechrześcijańskich, część z nich nawracając. Niezadowolony z takiego obrotu sprawy cesarz skazał Katarzynę na śmierć po wcześniejszych torturach.Odstąpiono od łamania kołem po zniszczeniu narzędzia tortur przez anioła i wyrok wykonano przez ścięcie. Atrybuty Św. Katarzyny to: anioł, Dziecię Jezus, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz.To śmierć męczeńska, odwaga i niezłomna wiara Katarzyny sprawiła, że została ona wyniesiona na ołtarze. Mamy niezwykłą patronkę, za dar której powinniśmy codziennie Panu Bogu dziękować - Św. Katarzynę, która umiłowała mądrość i życie w prawdzie. I tak jak powiedział ks. Marek Babuśka to właśnie tego oczekuje od nas nasza Święta Patronka, by być człowiekiem prawdy, by życie było dla nas najwyższą wartością, tak jak dla Jezusa, którego tak kochała Św. Katarzyna, by każdy z nas miał swój punkt odniesienia, a jest nim Kościół, nasz dom, nasza parafia, nasi duszpasterze. Sobotnią Eucharystię zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu. Wpatrzeni w Jezusa, ukrytego w prostym kawałeczku chleba, zasłoniętego milczeniem, powierzyliśmy naszą wspólnotę parafialną poprzez modlitwę -Litanię do Św. Katarzyny Jej wstawiennictwu. Zanim udaliśmy się do naszych domów, ks. Krzysztof podziękował za obecność w tym jakże ważnym dniu dla naszej parafii. A na zakończenie z towarzyszeniem Chóru Parafialnego zabrzmiało: Ciebie Boga wysławiamy,Tobie Panu wieczna chwała, Ciebie Ojca, niebios bramy, Ciebie wielbi ziemia cała. Tak Panie Boże wielbimy Ciebie, dziękujemy za Św. Katarzynę, za naszą wspólnotę parafialną, za naszych kapłanów, za każdy dzień z Tobą. Agnieszka

Copyright Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Katarzyny Aleksnadryjskiej Nowa Ruda Słupiec © - misiak4@gmail.com 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.